A weboldal cookie-kat használ a szolgáltatások minőségének javítására. A weboldal további használatával elfogadom a cookie-k használatát. Megértettem További információk
Gyertyaláng.hu a Facebook-on
 
Belépés
E-mail címed:

Jelszavad:



Regisztráció
Elfelejtett jelszó


Jelenleg 861 látogató és 20 gyertyagyújtó van itt,
akik 28 személyért átlagosan 29 gyertyát gyújtanak percenként.




Visszajelzés


Az oldal ajánlása

H. Bathó János (H. Bathó János) oldala
Tölts fel Te is képet a képgalériájába gyertyagyújtás Új gyertya gyújtása gyertyái Gyertyái (0 db)


gyertya


Született: 1872. 12. 29. Siklód

Elhunyt: 1956. 06. 17. Munkács

Homoródszentpál i Bató János muzsikus, zeneszerző és zenetanár (Siklód, 1872. december 29. – Munkács, 1956. június 17. )

A sárospataki Református Kollégium ének- és zenetanára (1904- 1925) . Szerelmi dalokat, kuruckesergőket , himnuszokat, indulókat, diáknótákat, egyházi énekeket, hazafias melódiákat komponált. H. Bathó János életében kb. 200- 250 művet alkotott.

Dolgozott Nagyszőlősön (Kárpátalja, ma Ukrajna) , Marosvásárhelye n, Sepsiszentgyörg yön, Sárospatakon (Anyaország) , majd Munkácson (Kárpátalja, ma Ukrajna) telepedett le.

1990- ben Munkácson, 1991- ben Sárospatakon emléktáblával jelölték meg azt a házat, amelyben lakott.




Életrajza:

H. Bathó János, avagy Homoródszentpál i Bató János, a művésztanár Erdélyben látta meg a napvilágot: az Udvarhely megyei Siklódon született 1872. december 29. - én.


„Tanulmán yait Sepsiszentgyörg yön kezdte, Nagyenyeden folytatta, és Budapesten fejezte be. (A tanítói alapképzettségé t, igazoló oklevelet Székelykeresztú ron állították ki. ) Vargáné Bathó Ilona szerint Nagyszőlősön kapta első állását. Ezután 1901- ig a marosvásárhelyi nagytemplom főkántora volt; egyházi szolgálata mellett éneket tanított a város főgimnáziumában és polgári leányiskolájába n. Marosvásárhelyr ől Sepsiszentgyörg yre került; az ottani tanítóképző őt bízta meg az ének- és zeneórák ellátásával.

H. Bathó János sepsiszentgyörg yi oktató- nevelő tevékenységét hagyta abba az emelkedést és rangot jelentő sárospataki tanári állás kedvéért. Itt 1904. szeptember 1- jén állt munkába; a református kollégium ének- és zenetanára lett.

Tanári munkája közben bebizonyította komoly zeneszerzői adottságait: szerelmi dalokat, kuruckesergőket , himnuszokat, indulókat, diáknótákat, egyházi énekeket, hazafias melódiákat stb. komponált.

Kijutott neki az elismerésből is. Kacsóh Pongrác – a János vitéz és a Rákóczi c. daljáték szerzője –, aki 1911- ben a kormány képviselőjeként részt vett Patakon az érettségin, nagyra becsülte a muzikalitását; az 1912- ben megjelent Bathó- nótákhoz előszót írt. Horthy Miklós, a kormányzó is kellően értékelte zeneszerzői kvalitásait: 1923- as pataki látogatásakor a Bathó- művekből rendezett kórusbemutató után személyesen gratulált a komponistának. 1930- ban a sárospataki főiskolai kórus örökös tiszteletbeli karmesterévé választotta. 1934- ben a Magyar Írók és Zeneszerzők Egyesületének országos pályázatán ezüst oklevéllel jutalmazták, 1942- ben a Múzsa Zeneműkiadó Vállalat pályázatán aranyérmet nyert. Kiváló tanári munkájának és zeneszerzői érdemeinek híre hamar bejárta az országot: a művész nemcsak iskolai ünnepélyeket, hanem hangversenyeket is szervezett.

A Sárospataki Református Kollégiumból – 21 örömben és bánatban bővelkedő év elteltével – 1925. szeptember 1- jén ment nyugdíjba. A trianoni Magyarország területéről Munkácsra költözött; csehszlovák tartózkodási engedélyének bevonásáig kb. négy évet töltött a városban. Majd visszatért az anyaországba; csaknem egy évtizedig maradt itt.

H. Bathó János kétszer nősült: mindkét házasságából születtek gyermekei. Nyilván munkácsi származású második felesége unszolására, feltehetően 1939- ben szánta el magát a Magyarországhoz visszacsatolt Kárpátalján való megtelepedésre. Ott élte át a második világháború szörnyűségeit, az újabb államfordulatot , a szovjethatalom embertelen éveit. A zeneoktatáshoz, a magyar zenekultúra terjesztéséhez azonban mindvégig hű maradt. Munkácson halt meg 1956. június 17- én. Végső nyughelye a város temetőjében van. A nevezetes személy tisztelői 1990- ben Munkácson, 1991- ben Sárospatakon emléktáblával jelölték meg azt a házat, amelyben lakott.

H. Bathó János életében kb. 200- 250 művet alkotott. Ezek közül nem mindegyik jelent meg nyomtatásban. 40- 50 műnek a kézirata még a szerző életében elkallódott vagy ma is lappang valahol. Alkotásainak nagy része ismert; közülük jó néhány napjainkban is fel- felhangzik a magyar nótát szeretők ajkán. A pataki diákok a csengőbúcsún vagy az érettségi találkozók alkalmával elfogódottan szólaltatják meg a Bodrog partján van egy város és a Válásra int immár az óra kezdetű dalt; a vendéglőkben el- elhúzza a cigány, hogy Fehér galamb száll az égen. Bizonyára a munkácsi felnőttek és fiatalok között sem ritka, aki tudja, a Sírjon, sírjon az a nóta, vagy a Leszedték a turulmadárt kezdetű éneket; társaságban az emberek eldúdolják, hogy Várlak, hazavárlak. S talán az egész magyar nyelvterületen otthonosan cseng, még a Kesereg a holló vagy az Asszonyom, ne írjon melódiája; és megdobogtatja a hívők szívét Ady Endre megzenésített verse, Az Úr érkezése, ha orgonakísérette l előadják valamelyik templomban.



H. Bathó János életműve kulturális örökségünk része ”. Dalai hozzátartoznak nemzeti dalkincsünkhöz.

Első gyertya meggyújtva: 2012. 01. 16.
Gyújtotta: Bathó Zoltán
Bathó Zoltán
Bathó Zoltán

0 gyertya ég az eddig gyújtott 20 közül.
 
Az oldal szerkesztése Az oldal szerkesztése
 
üzenet Üzenet küldése az oldal létrehozójának
 
gyertyagyújtás elküldése Elküldöm egy ismerősömnek
 
Új gyertya gyújtása Új gyertya gyújtása
 
Gyertyái Gyertyái (0 db)
 
Gyertyái a térképen Gyertyái a térképen



Megosztás közösségi oldalakon: QR kód QR kód


Megosztás egyéb weboldalakon: megnyitásához kattints ide